A nagy infláció elmúltával már nem fialnak eleget a lakossági állampapírok
A sokat fizető lakossági állampapírok után kapott hozamot egyre több befektető más, nagyobb kockázatú befektetésbe forgatja át. Domokos László írása.
A sokat fizető lakossági állampapírok után kapott hozamot egyre több befektető más, nagyobb kockázatú befektetésbe forgatja át. Domokos László írása.
Mindkét terméknél értékesítési korlátot vezetnek be.
Az emelés befektetői kérésre, zárt körben és nagy összegben történt.
Módosította a finanszírozási tervet az adósságkezelő. A kormányzati tervek egyelőre sikernek látszanak, rövid távon nagyon kelendőek a lakossági állampapírok.
Az indok: háborús veszélyhelyzet.
A Pénzügyminisztérium államtitkára szerint teljesen rendben van, hogy a KRÉTA elektronikus napló felületén kéretlen hirdetésként tolták a szülők arcába az állampapír-reklámot, mert az ország stabilitását erősíti, ha a magyar államadósság minél inkább magyar kézben van.
2022-ben javult ugyan az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, összege viszont folyó áron a GDP 12 százalékával ugrott meg, ami a kamatterhek jelentős növekedésével jár.
Hasonló lépés már novemberben is történt.
Ezzel egyidejűleg újabb kötvényeket is kibocsátanak, ám ezek árazása egyelőre még nem ismert.
Hétfőn bejelentették a kamatsapkát, kedden már meg is jelent róla a kormányrendelet.
Már szeptemberben két számjegyű kamatot kínáló állampapírt hoznak forgalomba, és más állampapírok hozamát is megemelik. Erre azért van égető szüksége a költségvetésnek, mert az inflációkövető Prémiumon kívül a többi lakossági állampapírnál már bankbetétekre is kínálnak magasabb kamatot.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) úgy változtatott az idei finanszírozási tervén, hogy lehetőség nyíljon további nemzetközi devizakötvények kibocsátására.